Roger Garaudy - Yazarın kitapları

Sırala:
35 öğeden 1 - 2 arası gösteriliyor.
Roger Garaudy

Roger Garaudy 17 Temmuz 1913’te Marsilya’da doğdu. 1952 yılında Sorbonne Üniversitesi’nden felsefe, 1954 yılında da SSCB Bilimler Akademisi’nden bilim dalında doktor unvanını aldı. Bir ara Marksist İnceleme ve Araştırmalar Merkezi müdürlüğünde bulundu. Fransız Parlamentosu’nda milletvekili, Meclis Başkan Yardımcısı ve Senatör olarak görev yaptı.

Kitapları, konferansları ve bildirileriyle bütün dünyaca tanındı. Yönetiminde bulunduğu sadece Fransız Komünist Partisi’nin değil, Fransa’nın da dünya çapında sözcüsü oldu. Stalin, Fidel Castro, Picasso, Aragon, Jean-Paul Sartre, Claude Levi-Strauss, Gaston Bachelard, Francois Mauriac gibi pek çok ünlü devlet adamı, bilgin ve sanatçıyla görüşüp tanıştı.

Tek başına da kalsa her zaman doğruyu haykırdı. Don Kişot’u kendine rehber edindi. Partisinin körü körüne Rusya’yı desteklemesini tenkit ettiği için ihraç edildi. Üniversite profesörlüğünden emekliye ayrıldıktan sonra telif çalışmalarına hız verdi. Her biri dünya çapında yankılar uyandıran 60’ı aşkın eser, on binlerce makale ve tebliğ yayınladı, binlerce konferans verdi.

Roger Garaudy, 1982 yılından sonra İsrail Mitler ve Terör adıyla Cemal Aydın tarafından türkçeye de çevrilen eseri yüzünden ağır cezaya çarptırıldı! İsrail Mitler ve Terör adlı eseri Fransa başta olmak üzere bütün Avrupa'da ve ABD'de yasaklandı! Eserin Macaristan'daki mütercimi ve yayıncısı siyonistlerin baskısıyla cezalandırıldı!

Ülkemizi de çok yakından ilgilendiren asırlık bir yalanın perdesinin aralandığı ve Ortadoğu'daki terör ateşinin niçin sönmeyeceğinin anlatıldığı, Sömürgesi durumundaki Amerika Birleşik Devletleri'nin de desteğiyle, İsrail'in bütün dünyaya nasıl meydan okuduğu İsrail Mitler ve Terör adlı eserde gözler önüne serilmektedir.

Bütün ömrünü insanlığın huzur, mutluluk ve barış içinde yaşaması için ne yapılması gerektiği konusunda fikirler üreterek geçirdi. Önemli bir kısmı gerçek anlamda şaheser olan kitaplarıyla Garaudy, hâlâ eserleri bütün dünyada okunan ve ilham alınan büyük bir düşünürdür.

Roger Garaudy, 13 Haziran 2012 yılında Paris'te hayatını kaybetmiştir. 

Kapat